Общото и различното между бедстващите бедни и богати
Участниците в тези три сюжета са от различни социални групи и в други житейски ситуации щяха да се откроят просто като бедни и богати. В бедствието обаче те звучаха като еднакво засегнати и независимо от социалните различия се озоваха от едната страна на барикадата. Нека проследим хронологията на действията им, за да открием заедно приликите и разликите.
През лятото на миналата година жителите на село Одринци виждат, че водата на едноименния язовир се вдига неестествено, опитват да вземат превантивни мерки и се обръщат към местна медия с молба за съдействие. На 23 януари разбират, че язовирът се източва контролирано, но смятат, че водата не се регулира добре. Ние не знаем кой е виновен за ситуацията – дали Добричка община, дали областната управа, дали "Напоителни системи", разказа пред Бележник живеещият в Одринци Георги Градинаров. Два дни преди бедствието притеснените жители на село Одринци пращат писмо до премиера с молба за помощ.
Огромните щети пораждат необходимостта от спешни мерки за регулиране на прииждащата вода от р. Батовска, е основната теза около която се обединяват участниците в заседанието. Тяхното становище е прилежно оформено и изпратено като прессъобщение до медиите.

Общото в тези три сюжета е, че всички търсят медиите, за да привлекат вниманието на управниците, от които искат спешни мерки. Еднакви ли са обаче загубите на всяка от групите?
Хората в Одринци се препитават от земята. Цели семейства се изхранват от зеленчуковите градини и въобще от селскостопанските насаждения в нивите. Една голяма приливна вълна би ги оставила без дом и без препитание.
Вилната зона край Албена е място за отдих през лятото. Една нова серия от свлачища би оставила собствениците без втора къща.
Разделителната линия в сюжетите обаче се нарича причинно-следствена връзка.
Живеещите в Долина и Одринци нямат връзка със стопаните на язовирите. Местните жители не само че не определят концесионерите, но дори не знаят кой ги определя. Затова причините за приливната вълна там трябва да се търсят във фактори, които са отделно от потърпевшите.

Срутените от свлачище вили край Албена са построени върху свлачище.
Всяка копка на терена там може да предизвика срутище. А заедно с тежките сгради с размери на прогимназия, може да тръгне и цял хълм. Затова причините за бедствието могат да се търсят във фактори, пряко свързани с потърпевшите.
Добавете коментар