Къде е кръстопътят, на който е възникнал Добрич?

Къде обаче се е намирало това стратегическо място, което, комбинирано с търговски нюх, се оказало златоносно? И дали още съществува, или отдавна е заличено и забравено? Както е била съзнателно заличена и забравена славната история на града ни. Опитахме да открием кръстовището, като съпоставим множество архивни източници.
Всички историци са единодушни, че Хаджи-оглу Пазарджик, както е турското име на Добрич, е бил изграден на прекия път Цариград – Одрин – Карнобат – Провадия към Дунав – Молдавия и Украйна. Става дума за древен път, по който непрекъснато пъплели кервани, натоварени с цариградски стоки. След като възниква селището, по маршрута започват да минават и пощенски коли, и военни колони.
Бегли факти за мястото ни дава лаконичната бележка на полския посланик Отвиновски. През 1557 г., на връщане от Цариград

Конкретни данни за кръстопътя, на който е изградено градчето, се съдържат в един препис на ферман от султан Осман Втори. В документа от 1620 г. османският учен-енциклопедист Кятиб Челеби пише: "Хаджи-оглу Пазаръ е град кадалък в Добруджа,далеч на един преход от морето и на два прехода от Дунава." Очертанието е недвусмислено – от селището до Дунава пътят е два пъти по-голям, отколкото е до морето. Точно както са разстоянията Добрич – Силистра и Добрич – Балчик. А градчето вече е станало голям пазар и наставката -джик е изчезнала от името му.
33 години по-късно, през февруари 1653-та, Хаджи-оглу Пазаръ е посетен от османския пътешественик, поет и историк Евлия Челеби. Той разказва, че градът е изграден върху хълм, не е крепост и е открит. Наброявал около 2000 къщи, повечето покрити с керемиди, а една част от тях имали дъсчени покриви. Пътешественикът рисува града като оживено търговско-занаятчийско средище, в което има три хана и двеста дюкяна. В центъра на селището Челеби видял "един търговски бедестен гивгирен с две големи врати и дюкяни, благодарение на които градецът е прочут." Бедестенът представлявал покрит пазар, в който били приютени сто дюкяна.

Описанието на Евлия Челеби дава съвсем конкретни жокери. Търсим кръстовище, край което са построени ханове, а до тях, около един голям площад, е организирана чаршия с оживена търговска дейност.
Обръщаме се към Веселина Малчева, съхранила в книги миналото на стария Добрич. "Центърът на някогашната чаршия бил Шадрафанският площад, днешен площад "Свобода", пише краеведът. На изток от чаршията пък се ширел прочутият градски безистен с 200 дюкянчета и множество работилници. През центъра на Добрич минавала главната търговска улица, която през миналия век носела името "Варненска", защото е разположена на пътя за Варна. Днес тя се казва "25 септември". Къде обаче се е намирало търсеното от нас възлово кръстовище? То трябва да е близо до чаршията и да е заобиколено от ханове. Отговорът отново го откриваме в текстовете на Веселина Малчева. "В края на

Възможно ли е на "Тракийски" да е останал все пак някакъв знак от древните събития? Проверката на място разкри само следи от яка урбанизация – жилищни блокове опасват отвсякъде възловия кръстопът. Изключение прави единствено площта, на която преди са се намирали трите хана. Там сега се издига модерна търговско-административна сграда, а надписът на фасадата "Бизнес център", подсказва недвусмислено, че древната традиция е продължена. Дали собственикът на имота има връзка с някой от наследниците на древните ханища? О, не, никаква връзка. Собственик е международен инвестиционен фонд, казва управителят на
Всъщност на стотина метра от бизнесцентъра действително се намира древен паметник на културата – римската баня. Смята се, че тя е функционирала през втората половина на 3 век и първата част на 4 век, по времето, когато Скития (днешна Добруджа) е част от Римската империя. За съжаление години наред паметникът стои занемарен и неподдържан. Наличието му обаче е поредно доказателство, че кръстовището на „Тракийски” някога е било древен кръстопът, в който са се пресичали много съдби, много народи са се заселвали край него, разигравали са се важни събития. Докато се превърне в мястото, където е затуптяло сърцето на Добрич.
Добавете коментар