Четири пъти освобождават Добрич от турско робство

Животът под обстрел в Добрич започва през 1768-ма година, когато избухва Първата Екатеринина война. "Добруджа е разположена на основния стратегически и най-кратък път от руската граница към османската столица, поради което често пъти тя се оказва в епицентъра на бойните действия", пише историкът Радослав Симеонов, също уредник в музея на Добрич. Още при първата поява на руските войски голям брой от добруджанското население се включва пряко във военните действия, а доста от местните подпомагат русите като съгледвачи и водачи. Причина за въодушевлението на поробените е

Така в началото на 70-те години на 18 век Добруджа се превръща в централна арена на бойните действия. По това време Добрич изпълнява ролята на преден пункт на турската отбрана. Докато основните сили на руската войска подлагат на обсада Силистренската крепост, корпусът на генерал-лейтенант граф Каменски превзема стратегически важния град Хаджиоглу Пазарджик. Победата става възможна и заради активното участие на местните хора. Добричлии ликуват и възторжено посрещат освободителя граф Михаил Каменски. Според руските историографи пълководецът е от старинен дворянски род и е много близък до императорското семейство. Военачалникът аристократ обаче имал много буен характер и суров нрав. Когато избухвал, пердашел всички наред – жена, синове, войници. Скандалджийският темперамент станал и причина за смъртта му. На 71-годишна възраст графът нападнал свой крепостен, който се разярил и го убил. На 14 юни 1774 г. обаче 36-годишният тогава генерал Каменски влиза в Добрич с всичкото си величие на победител. Дни по-късно руската армия разбива 40-хилядната войска на Абдул Резак паша край с. Козлуджа, днешно Суворово. След зашеметяващата победа Високата порта е принудена да подпише Кючуккайнарджанския мирен договор, който засилва влиянието на Русия на Балканите, а това не се харесва на Австрия, Прусия, Франция и Англия.

В памет на героичните сражения край Хаджиоглу Пазадржик руският император Александър І учредява с указ сребърен медал "За превземането на Базарджик". С ордена са били удостоени всички оцелели след сражението над 15 хиляди войници, а на офицерите е бил връчен златен кръст със същия текст, описва Радослав Симеонов. За кратко време е освободена почти цяла Добруджа. Заплахата от Наполеон обаче принуждава руското командване да побърза с подписването на мирния договор през 1812 година. Руските войски се изтеглят и в Добрич отново е наложена турска власт.

Освен краткотрайни освобождения, руско-турските войни носят и големи разорения и опустошения. Когато през май 1828 г. русите прекосяват Дунава и овладяват почти цяла Добруджа, те не се изтеглят да презимуват отвъд реката, а остават на българска територия. При отстъплението си обаче османските власти изселват цялото цивилно население с добитъка и продоволствията и затова в повечето случаи руснаците заварват населените места пусти. На всичкото отгоре турците заразяват водоизточниците и кладенците с трупове на животни. Избухва чумна епидемия, която покосява хиляди цивилни и войници.
Войните от края на 18-ти и началото на 19 век предизвикват голяма стопанска разруха и опустошения, подчертава историкът Р. Симеонов в текст за превратностите на Добруджа. Местното население е обременено с голям брой извънредни данъци, военни повинности и реквизиции. То е задължено да осигурява квартири и храна на преминаващите войски, да предоставя добитък и работници за превозване на продоволствия, да участва в изграждането на крепости и отбранителни съоръжения.
Но най-голямата беда е, че военните конфликти пораждат огромни миграционни и емиграционни движения, които водят до сериозни демографски промени в този регион. "... от Исакча до Добрич не се виждало нищо друго освен опожарени къщи и запустели поля", описва ситуацията съвременен летописец. Изплашено от турските репресии и нестихващите бойни действия мирното българско население напуска плодородната майчина земя и емигрира в свободните отвъддунавски земи. А и руската държавна политика съзнателно провокира мощни изселнически вълни и насочва българите към слабо заселените новоприсъединени южноруски територии в Бесарабия, Крим и Приазовието.

В началото на 30-те години на 19 век сред емигриралите в Южна Русия българи се заражда идеята за завръщане в България. През 1832 г. потегля първият керван от около 9 хиляди души, предвождан от известния поп Паскал, патрон на днешното добричко село Паскалево. Хората са привлечени от плодородната земя и решават да се заселят в почти обезлюдената Добруджа. Този процес на реемиграция е насърчаван и от османските власти, които освобождават завръщащите се от данъчно бреме за срок от няколко години, уточнява Симеонов.
Към средата на 19-ти век размирните времена попритихват, настъпват по-спокойни години и започва стопанско оживление. Регионът се превръща в притегателен център за стотици занаятчии, скотовъдци, сезонни работници от всички български земи.

А за да не бъде превзет, Добрич е бил толкова укрепен, колкото никога досега. Месеци наред османските власти карали българското християнско население да дава трудова повинност като копае окопи. Изследователят проф. Велко Тонев споменава, че в града са направени окопи на всеки три четвърти час разстояние. Рововете са около метър и половина дълбоки, пълни с вода и тиня. В дневника на 16-ти донски казашки полк. пише: "Два реда укрепления на 300 метра ширина едно от друго, съединени с ровове и насипи, с множество вълчи ями". Казват, че освен джамиите и двете български църкви били пълни с оръжие. В града е концентрирана 15-хилядна редовна турска армия, 42 оръдия, 2-хилядна нередовна башибозушка войска и един египетски корпус. Не само Добрич, но и селищата в близост до него са били обиколени с двойни траншеи и батареи. На практика градът е бил непревземаем. От начало дори генерал Цимерман и неговата дясна ръка генерал Манзей не са имали намерение да го нападат. Просто са си вършели регулярни набези над територията. Чак след 1-ви януари 1878-ма русите дават сигнал, че могат да напуснат тая линия, да излязат от Кюстенджа и да тръгнат надолу.

Войската на генерал Аполон Цимерман влиза в Добрич на 27 януари 1878-ма година.
"Цялото българско население на града с радост посрещна руската войска, избавила ги от трудните фортификационни работи по укрепването. ... с ръцете на българите турците така укрепват града, че ако не беше се предал доброволно, вероятно за нас той би станал друг Плевен", пише в дневника на 16-ти Донски казашки полк.
Добавете коментар