България през очите на чуждия турист* (Трета част)

Какво виждат чужденците, когато тръгнат на екскурзия в България? Кои са нашенските картини, които оставят дълбоки спомени у гостите? Поредицата на Бележник.бг продължава. С помощта на професионалния гид Диан Карагеоргиев разказахме кои са най-сниманите пейзажи в БГ. Виж тук. Във втората част разкрихме какво се случва на чужденците преди да стигнат до куллтурните ни забележителности. Виж тук. В третата част нашият сладкодумен екскурзовод ще ни запознае с преживяванията на хората с къщи на колела, които прекосяват цяла Европа, за да стигнат до дестинацията България. Текстът е комбиниран с уникални снимки, правени от самите туристи!
"Туристите с каравани са едни особени хора. Те са малко извън отъпканите пътеки. Не са обикновените туристи, които идват със самолет, посрещаш ги на летището, водиш ги в хотела, който им кажеш, а после ги завеждаш, където ти прецениш. Туристът с каравана е свободен човек. Той пристига сам с неговия си автомобил или с кемпер. Това са тия микробусчета, в които вътре е всичко – спалня, кухня... Тези туристи много пътуват, прекосяват много места, минават през цяла Европа, за да стигнат до България и да ги посрещнеш. Докато дойде дотук, той е фрии – ходи където си иска, спи където си иска. Минал е през други държави, видял е много места и много къмпинги, които е избирал сам. До тези места също се е придвижвал неорганизирано. Пристига и го поемаш организирано, но за кратко. Развеждаш го от точка А до точка Б и после той отново се придвижва сам. Пак тръгва, когато си иска, спира където си иска, ходи някъде да яде и да се развлича. След това се срещаме, ходим някъде организирано и разглеждаме нещо и той отново се връща, прелита си с караваната до следващо място и пак си ходим от точка А до точка Б. Екскурзията е една комбинация между организирано и индивидиуално пътуване. Обикалящите с каравани имат друг манталитет. Много по-отворени са, много повече искат да знаят, много по-различно виждат нещата, защото докато се движат индивидуално, те преодоляват сами някакви препятствия и това им дава друго самочувствие. Накратко – тези хора не се движат в група, самостоятелни и мислещи са.

Нерядко при инцидент на пътя някои решават да се справят самички. Спукала му се гумата и отива на първата гумаджийница, където, като видят че е чужденец, му отрязват главата. Смяната на една гума сигурно струва 10-ина лева, но те плащат 100 -150 лева, защото толкова им искат. Има други туристи обаче, които някак си допъплят до къмпинга и искат аз да ги водя. Тогава изпадаме в другата крайност. В сервиза забелязват, че чужденецът е с българин, т.е. не могат да го метнат, и искат само 5 лева. А това е нов шок, защото в Холандия изчукването на джанта струва 50 евро. Тук е само 2,5 евро. И започва едно противоречие между скъпата и евтината услуга. Туристът смята, че получава некачествена услуга, почват едни съмнения. Звъним на застрахователи в Холандия за консулт. Чакаме оттам да ни кажат къде има оторизиран сервиз на "Мерцедес", например. После застрахователят казва в кой точно сервиз да отидем. Като отидем в сервиза, там ни вземат вместо 5 лева 15 лева, понеже е оторизиран. Цялата случка остава в съзнанието на туриста като един много ярък спомен, защото стресът от евтинията е огромен.

При тях е обратното – хранителните продукти са много евтини, но услугите са безбожно скъпи. Как може да е толкова скъпо сиренето, а смяната на гума да е толкова евтина, недоумяват те. Абсурдни ситуации. И трябва да се има предвид, че това наистина са туристи, които са по-широко скроени. След възклицанията идва обобщението: "България е една много красива страна, която е пълна с парадокси!"
Нашите къмпингите също им правят огромно впечатление. За България това не е традиционен туризъм и до преди няколко години състоянието на къмпингите беше майка мизерия. Имаше само няколко места в цялата държава и те за нищо не ставаха. А от всички европейци, холандците са тези, които пътуват най-много с каравани. Страхотни почитатели са на обиколките на колела. В Румъния вече има доста холандци, които са направили къмпинги там, експлоатират си ги и печелят доста добре. Инвестицията в един къмпинг не е много голяма. Това не е като да създадеш хотел. Просто се купува едно място, заравнява се, т.е. нивелира се, и се правят санитарни възли, кухни, бани, тоалетни, може и бунгалца. Туристът иска да е равно, защото иначе не може да си пусне тока в караваната. Трябва да има изводи за ток, да има санитарен възел, откъдето да си вземе вода и да има шахти за химическите отпадъци от кухнята и тоалетната в караваната му. Инвестицията не е кой знае колко, но ако къмпинигът ти е добър, ако спретнеш и някакво ресторантче и добавиш и един басейни, ставаш супер посещаем и вървежен. И вложението се избива много бързо.

Нашите къмпинги са все още примитивни, но в последните години почнаха да се появяват местенца от европейски тип. Има две-три семейства англичани, които са купили два къмпинга в Търновско. И до Харманли има добър. Собствениците са чужденци, които са решили, че има нужда от такъв бизнес. Техните къмпинги са направени по всички правила и са печеливши. Има и българи, които се наемат да правят това, но тук е малко сложно. Знаем, че българинът иска повечко да печели и по-малко да влага, и, ако е възможно, хич да не работи, ще е най-добре. Не са много нашенците, които могат да бъдат дадени за пример. Има добри къмпинги на българи в Обзор, в язовир Батак, но са малко. В Батак, например, момчето е живяло дълги години в Щатите и Англия, видяло е как се правят нещата и просто не е с български манталитет. В повечето случаи обаче, някой купува стар къмпинг. Едно време по комунистическо, СБА са правили къмпинги навсякъде. Определено те и сега са най-добри. Правени са на подходящо място, мислено е. И сега някой взема под наем бивш къмпинг на СБА, но не влага, не ремонтира и не се получава. Има и ситуации, в които не зависи от бизнесмена. Сещам се за един случай, в който момчето не можеше да прави сериозни инвестиции, защото мястото е под наем и не му дават да го купи. Преподписва един договор с общината, но там – кой бил от ГЕРБ, кой от БСП, все не му дават да го купи, а пък само с експлоатация не става.



*Поредицата на Бележник.бг "България през очиге на чуждия турист" излиза всяка неделя.
Каква е разликата между българските, румънските и македонските манастири, четете в следващата част.
Добавете коментар