Неделя, 8-ми декември 2024 г. | 14:09:28

Новини

С благотворителен концерт спират разрухата и прокарват пътя към храма в Карапелит

Храм без входна врата. Вътре небето наднича от купола. Празен олтар, иконите липсват. Безжизнена стойка на камбанария отвън, с килнат кръст отгоре. Камбана няма. Така изглежда днес църквата "Света Троица" в село Карапелит.
Навремето селото било много голямо и проспериращо. Преди два века в него се  заселили големи български родове от Южна България. Хората били будни и предприемчиви и първата им работа била да съградят църква и училище. За да получат разрешение за храма, в края на 60-те години на 19 век местните стигнали чак до Високата порта в Цариград и успели да издействат ферман от султана. Но културата винаги е имала врагове. Злодеи пресрещнали строителите на новата църква, колцина паднали в битка за вярата. "Посечен от злодей", пише на една от надгробните плочи край храма. "Убит с пушка", гласи надписът на друга. В кървавата борба за национална идентичност българите получили неочаквана подкрепа от държавата, разказват местните. Турски чиновник  прогонил злодеите, защото те погазвали волята на султана, който бил разрешил градежа.
За кратко време карапелитчани вдигнали църква за чудо и приказ. Докато златни ръце на майстори извайвали храмовото тяло върху колони от усукано крушово дърво, биволски каруци, натоварени с огромна медна камбана, пъплели  към светинята. Кръстили молитвения дом "Света Троица", за да може Бог вечно да ги закриля. А за да прерасне духовността в сила, към храма отворило врати и килийно училище.
Сутрин и вечер, в делник и празник медният глас на църковната камбана литвал към християнските души и укрепвал човешката вяра. В края на 90-те години на миналия век обаче камбаната млъкнала. Местните разказват, че жител от селото я свалил и продал за скрап. Карапелитчани сложили по-малка камбана и службите пак продължили. А две години по-късно крадецът бил застигнат от Божието възмездие и починал от токов удар. Нещастията в Карапелит обаче продължили. Бандити нападали домовете, грабежите и палежите станали всекидневие. Населението в китното някога село се стопило, а тези, които останали в него, спели с брадви и колове до стоката си. Набезите не пожалили църквата. Някой откраднал дори иконите вътре и тя запустяла.
Аз съм карапелитска снаха от 17 години, но не знаех, че там има православен храм, разказа пред Бележник  Калина Димитрова, основен инициатор за възраждането на обителта. Калина живее в Добрич, но всяка събота и неделя отива в селото. Натъкнала се на светилището преди две години, докато се разхождала. "Беше много, много печална гледка. Църквата беше разрушена не от времето, а от човешка ръка. Църковните мебели бяха натрошени, някой се беше изакал върху хоругвата. Очевидно местен беше превърнал храма в обор." И въпреки светотатството, църквата била пълна с лястовички. "Великолепната акустика вътре превръщаше песните им в чуден хор, който напомняше за божествената същност", спомня си Калина. Тя поканила свои приятели и заедно започнали да разчистват следите от човешкото безумство. "Направихме ексцентрична фейсбук акция да скубем трева в двора на храма. И достатъчно хора тръгнаха, а след тази отчаяна инициатива, дойдоха и по-смислени идеи."
Калина открила един румънски документ, според който църквата е изградена през 1873-та година. А в дописка във вестник "Ленински път" от март 1981-ва прочела, че храмът е обявен за паметник на културата. С надежда камбаната пак да стане сърцето на селото дамата започнала да събира подписка за възстановяване на църквата. " Има доста християни сред местните.", разказва тя. През май 2017-та е учредено Сдружение "Храм Света Троица с. Карапелит". Организацията е с нестопанската цел да набере средства и доброволци за възстановяване на църквата.
През покрива наднича небето! През покрива наднича небето! Първата дейност на сдружението е планувана за идващата сряда, 17 април. Тогава в Органовата зала на Добрич ще се проведе благотворителен концерт, с който ще стартира кампания за цялостно възстановяване на православния храм.
"Имаме и други идеи за иницативи, чрез които да се събуди духът на хората", обяснява Калина. "Идеята на концерта е, че църква се почва с хора, които нямат много. А най-големият дар пред Бога е дарът, даден от нямащия. След него ще се включат и имащите. Входът за концерта нарочно е на символична сума от 5 лева."  Надеждата е, че средствата, събрани на проявата, ще стигнат да бъде ремонтиран  покривът и да се затворят прозорците, за да спре разрушаването, обяснява активистката. Намерил се дарител, който да дари дограмите за прозорците. Майстор от Жеравна пък обявил, че ще направи като дарение липсващите шест фриза от покрива.
"И да, към църквата в момента няма и път даже, но ако има хора да тръгнат към храма, ще се направи и пътят за него", убедена е Калина.
                                  Името на концерта е "Пътят към храма"
Датата на благотворителния концерт е 17 април 2019 г., часът е 18.00, мястото – Органовата зала на Добрич. Според обявата в програмата на концерта ще участват изпълнителите на народна музика Калинка Вълчева, Галина Дурмушлийска, Църковен хор "Свети Георги победоносец" – гр. Тервел с диригент г-н Живко Колев, оркестър "Добруджански авлиги", оркестър  "Мелодия", оркестър "Лира", Цвети Веселинова, Костадин и Таня Докторови, Галина Великова, Иванка Димитрова, Катя Грекова, Симона Йорданова, Димитричка Радушева. На сцената ще излезе и Дуо Удница с изпълнение на флейта и китара. Мая Златева ще представи за първи път пред публика стихове, написани по повод благотворителния концерт. В програмата са включени и изпълнения на най-малките деветгодишни доброволци Петя Минчева, Никола Стефанов, Руслан Иванов.
Последни новини