Прокуратурата: Кръстът върху джамията на Добрич е оскверняване

за случая е подаден на 14 януари т.г. от районния мюфтия в Добрич Билял Дарджан. Прокуратурата пък се самосезирала след излизането на журналистически материали. Работим усилено, съвместно с полицията, увери Николов. Проведен е разговор между окръжния прокурор и районния мюфтия, в който трябвало да бъде изяснено дали начертаването на свещен знак от дадена религия върху фасадата на молитвен храм от друга религия е оскверняване. За правоверните
И преди е имало някакви посегателства върху джамията "Хаджи Осман" в Добрич, но те бяха дребни нарушения от типа на чупене на стъкла на прозорци, обясни Билял Дарджан, който също бе поканен на брифинга. Дори граждани, които живеят в съседство и са православни християни, бяха възмутени от изписването на кръста, добави Дарджан. За съжаление, сградата не била наблюдавана с видеокамери.
50 действащи джамии има на територията на Добричка област, но само 30 от тях реално функционират, защото в тях има свещенослужители, обясни мюфтията. Джамията "Хаджи Осман" в Добрич е построена през 1931 година от богат гражданин мюсюлманин.
Прокурорът Пламен Николова съобщи, че по смисъла на действащия у нас Наказателен кодекс оскверняването на джамията се възприема като престъпление и подлежи на наказание. НК предвижда до 3 години затвор или пробация и глоба от 3 000 до 10 000 лв.
Коментари