Неделя, 8-ми декември 2024 г. | 14:50:51

Новини

Надежда Петкова: Ще отворя пътищата към Добрич с трета лента до Варна и транспортен коридор до Румъния

Проектът за водния цикъл не само че не е финализиран, но изпълнението на една част от него въобще не е започвала, казва кандидатът за кмет на ГЕРБ (СДС). Петкова е притеснена за финансовото състояние на община Добрич, защото има вероятност част от отпуснатите пари да бъдат изгубени.

– Госпожо Петкова, ние, добричлии, обичаме да говорим за града ни като за център на Златна Добруджа, център на земеделието, но май отдавна сме периферия. И никакви пътища не водят до Добрич.
– За съжаление и моето усещане е за периферия. В последните четири години общинското ръководството не развива регионална политика. Не се мисли стратегически. Не се работи за това да повдигнем региона на по-високо ниво. Важното е да си направим изводите и анализа, за да променим това още на 27 октомври. Не може да изолираш общината и да спреш да работиш със съседните общини. Не може да се дистанцираш от посоката на развитие на държавата. Това ограничава възможностите за развитие на града ни. Ето държавата вече прави магистрала "Хемус". Тя ще увеличи потока към Варна. Но как да накараме хората да тръгнат към нас? Как да спрем да бъдем периферия в държавата? На тези въпроси не са дадени отговорите и това е повече от нехайнство. Имам отговор на тези въпроси. Предстои работа с колегите от община Варна за трета лента Добрич – Варна, със Силистра за моста Силистра-Кълъраш. С министерство на транспорта за ЖП транспорт. Така ще отворим транспортен коридор, който ще повлияе ползотворно на експортно ориентираните фирми, на земеделието и туризма. Ето ви първи стъпки за отваряне на града и региона.
– Навремето са говорили за града ни, защото тук се е организирал прочутият Добрички панаир, имало е специално панаирно градче. Сега имаме едно едва кретащо дружество. Можем ли да си върнем славата на търговско средище?
–  В миналото с подкрепата на общината се организираше мащабен аграрен панаир с участието на местните земеделци и стопани. Сега съществува частно дружество "Добрички панаир" АД. То организира международно изложение "Селското стопанство и всичко за него". Но това не значи, че местните власти не могат да подкрепят подобни инициативи. Напротив! В развитите страни това се прави чрез публично-частни партньорства. Защо ние в Добрич да не го правим? Добрички панаир има един основен проблем и това е мястото на неговото провеждане. В моята програма за мандата сме предвидили изграждането на нова многофункционална зала, която може да приюти панаира и да му гарантира не просто място за провеждане, а нова среда и облик.
Тази зала ще даде възможност да се организират панаири и събития целогодишно. Ето преди два министърът на земеделието Десислава Танева  подкрепи тази идея пред земеделците от региона.
–  Казват, че най-важното за привличане на инвестиции в един град е, той да има добра инфраструктура. Каква е оценката ви за сегашната инфраструктура на Добрич?
– Инфрастрктурата на Добрич ми е болна тема. През 2015 година като заместник кмет оставих готови проекти на стойност 250 млн. лева. 115 милиона лева за воден цикъл, готови проекти за 42 междублокови пространства, готови инвестиционни проекти за зала "Нели Божкова" и концертна зала "Добрич", проекти за училища и детски градини, сключени договори за финансиране на 40 блока, проекти за ремонт на бул. "Добруджа" и ул. "Никола Петков", проекти за 40 километра улици и още и още проекти. Достатъчно беше през 2015 г. новият кмет да вземе наготово проектите и да ги реализира качествено. Някой от тях въобще не започнаха през мандат 2015 – 2019г., а сега същите проекти, които трябваше да се случат с инвестиционната програма от 28 милиона през отиващия си мандат, ни се предлагат като визия за новия мандат. Не закъсня ли Добрич заради това в развитието си? Какъв е реалният ефект от тези 28 милиона инвестиционна програма.
През 2019-та, четири години по-късно, инфраструктурата в града ни е в окаяно състояние. Така ли трябва да изглежда града ни с изхарчените от настоящата местна власт над 150 милиона лева външно финансиране? През 2015-та сегашното управление дойде с обещание да ремонтира подлезите на града. Всички знаем как изглеждат те днес. Но по-показно за състоянието на инфраструктурата е мнението на хората, не моето. Днес една 85-годишна жена, която беше на среща с мен в квартал "Дружба", размаха една луксозна книжка и ми каза: "Виж чедо как лъжат. Градът ни е като след бомбардировка. А те се хвалят."
На срещите ми с бизнеса нямаше производствено предприятие, което да не се оплака от инфраструктурата и транспорта в индустриалните зони. Непрекъснато споделям с  моите съграждани, че обновяването и качествената инфраструктурата ще са мой приоритет. И чак тогава ще имам очи да каня инвеститори, които да създават нови работни места, за да привличаме нови средства за града ни.
– Големият аргумент на вашия опонент Йорданов е, че се е справил с водния цикъл. Завършил го, асфалтирал...
Проектът, който всички знаем, че се изпълнява през последните четири години е водният цикъл. Проектът не само, че не е финализиран, ами изпълнението на една част от него не е започвала. Представяте ли си какво ще случи с финансовото състояние на общината, ако се загуби макар и част тези пари? Не случайно на срещата в Арена "Шумен" премиерът поиска, като стана кмет, да приключа проекта, защото на хората им омръзна.
Проектът, както споделих, оставих готов през 2015 г. Той е изключително важен за града ни. Проблемът е как се изпълнява. Улиците бяха оставени неасфалтирани цели две години. Добричлии си счупиха и краката, и колите. Достигнахме нива на замърсяване на въздуха с прахови частици, каквито градът ни не помни от години.
Там, където улиците бяха асфалтирани, след 6 месеца зейнаха дупки, на места кратери. Вземете една улица "Димитър Списаревски", например.
Масово шахтите са бетонирани. Къде ще отиде водата при дъжд? Добричлии помнят големите наводнения. А като се разходите по "реновираните" след водния цикъл улици, ще видите, че зелените площи около строителната площадка тънат в строителни отпадъци. Защо няма контрол за това от общината? Как ще се почистят те? Пак ли с пари от общинския бюджет? Кой плаща тази цена? Ние, гражданите.
– По време на кампанията обявихте, че имате намерение да създадете модерна професионална гимназия в Добрич. Хората обаче веднага попитаха с тъга: "А деца откъде ще вземем?" Питам и аз.
– Добрич не е изключение и демографската криза се е настила и при нас. Вече споделих, че многократно при срещите ми с бизнеса, работодателите искат квалифицирана работна ръка. Имаме модерни производства, които изискват професионални кадри. В същото време учениците в града излизат без професии. Тази гимназия е необходима, за да срещнем работодателите и младежите на пазара на труда. И да няма младежка безработица.
Много добричлии се изнесоха във Варна и други градове. Този теч на хора от града ни трябва да спре. А за това трябва да подпомогнем бизнеса като създадем подходяща среда за него. Когато хората имат работа и бъдеще в Добрич, няма да бягат и техните деца ще живеят, растат и учат тук.
На срещата с Министър Красимир Вълчев вече говорихме за подкрепа за модернизиране на образователната среда. Ще подкрепя развитието на всички училища и въвеждането на дуално обучение в тях.
–  Добре дошла в града на пенсионерите! Така наскоро мой познат от Добрич посрещна своя приятелка от друг град.
– Много от нашите родители живеят трудно. Но това, което споделят е, че най-ценното за тях е да имат места, където да общуват, да имат социален живот. Разговарях с хората от почти всички пенсионерски клубове. Във всеки клуб има нужда от нещо. Някъде балатум, някъде нови маси и столове, някъде телевизор. Нима е толкова трудно общината да направи нещо подобно, та всеки път депутатът от ГЕРБ Даниела Димитрова и местните бизнесмени да се грижат за елементарни удобства в клубовете. Защо въобще трябва да говорим за това, вместо да мислим за по-големите проекти в подкрепа на нашите бащи и майки?
В нашия град има множество социални услуги за деца, а нищо не се направи през последните години за пенсионерите. Освен да запазим и разширим услугите от типа "Домашен социален патронаж" имаме и други идеи.
– Какви?
– Ще имаме услуги за подобряване качеството на живот на стари хора, които са в невъзможност да се справят сами с живота си. В моята програма има няколко проекта в подкрепа на възрастните хора. И за тези с увреждания, и за останалите пенсионери. Единият от проектите е свързан с развиване на мрежата от социални услуги за осигуряване на условия за спокоен и достоен живот на старите хора.
Но за тях могат да се правят много и малки неща всеки ден. Да им се подаде ръка и да се подкрепят, когато пътуват на различни фолклорни и песенни фестивали, да им се даде по-лесен достъп до културния календар на града и възможност на посещават културните институти безплатно. Много идеи идват от тях самите.
Ето нещо елементарно. Искаме да подновим финансирането на съставите на пенсионерските клубове за техните участия във фестивали и любителски изяви, за да подкрепим хората от третата възраст. Ще търсим възможности за позициониране на пенсионерските клубове на територията на града, включително разкриване на нови в някои от кварталите, където такива липсват – в кварталите "Балик", "Дружба" и "Добротица". Ще подобрим и поддържаме по-добре материалната им база.

Какви са вижданията на Надежда Петкова за културния облик на Добрич, ще прочетете утре!

МЕСТНИ ИЗБОРИ 2019

КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ СА ПРЕСТЪПЛЕНИЯ!

Последни новини