Искам да съхраня занаятите, да дам нов живот на залите в Добрич, казва Надежда Петкова

За всички проекти ще има електронни търгове, а цялата информация ще се вкарва в специална платформа, подобна на тази на Европейската комисия. Така обществените поръчки ще се печелят по най-прозрачния начин и пред очите на всички.
– Преди доста години в Добрич се провеждаха фестивали, които привличаха хора от цялата страна. Сега малцина идват в града.
– Получава се така, защото в момента имаме фестивали с малко местни посетители и никаква принадена стойност. А добре организираните фестивали могат да носят многобройни ползи на града. Могат да водят повече гости, повече приятели, повече партньорства. Факт – културните прояви са базата за развитие на културния туризъм не само в областния град, но и в региона. Те са нашият шанс да превърнем Добрич в културен и събитиен център. За целта фестивалният календар трябва да бъде обновен и актуализиран спрямо нуждите и нагласите на гражданите, по специално местните клубове и ансамбли. Младите и амбициозни техни членове имат нужда от поле за изяви.
– Има ли в Добрич подходящи места, където да се провеждат подобен род събития? Залите са стари, мухлясали, в едната вали, в другата няма гримьорни. Въртящата се сцена в читалището е ограбена, оркестрината закована, залата не функционира. Как да поканиш гости?
– Така е. През 2015-та оставихме в общината инвестиционни проекти за двете зали от нашата инвестиционна програма. Финансирането можеше вече да е факт в рамките на осигурения за този мандат ресурс от 28 милиона лева. Вместо да се приложат проектите от общинския съвет бе поискано да гласува средства от бюджета за ремонт на покрива на зала "Добрич", за да не тече. Но отстранявенето на теча върху органа не решава проблема – вътре вече е мухлясало, занемарено, неприветливо и пожаропасно.
Безобразие е, че бе допуснато да тече в залата по време на концерти. Ако ние загубим органа, никога няма да си купим нов. Ако се повредят рамките на виенските огледала, могат да бъдат дори опасни. Огледалата навремето са изписвани от Виена и са купувани с валута. Ако това го погубим и го строшим на малки парченца, никога повече няма да го имаме. Т.е. имаме четири загубени години, в които ремонт на двете емблематични зали – "Добрич" и "Нели Божкова" не се случи.
Това време бе загубено и за читалище "Йордан Йовков" и неговата зала. Имаше проект с финансиране от Енергийния фонд за пълно саниране и конструктивно укрепване. Общинската администрация трябваше само да попълни формулярите в качеството си на собственик, а не да го подава от името на читалището. Те не усвоиха тези пари нарочно. Ако това не е безхаберие и липса на всякакъв професионализъм от страна на администрацията. А тези въпроси въобще не са сложни за решаване.
– Как могат да бъдат решени?
–Това е работа на кмета. В предизборната ми програма сме планирани ремонти на двете уникални за Добрич концертни зали. Предвиждаме огледална зала "Нели Божкова" да бъде обновена като се направят подобрения по настилките, акустиката, пожарната безопасност, гипсовите орнаменти, вентилацията. За концертна зала "Добрич" се предвижда модернизиране на всички инсталации, ремонт на покрива, подмяна на настилки и боядисване. Ще се осигури достъпна среда и ново осветление и на двете места.
Ще дадем и нов живот на Народно читалище "Йордан Йовков", на оркестрината и въртящата се сцена. Залата в читалището е с изключителна акустика, най-добрата в града. В програмата ми съм заложила, цялостна концепция за обогатяване на функциите на читалищата и културните институции, като в това число включвам и изграждането на нови места за изкуство на открито и в подлезите.
– Културно-историческото наследство на града. Имаме загиваща стара сграда на жп гарата, която е паметник на културата. Имаме и комплекс "Старият Добрич", който май съществува за общината основно като източник на приходи от наеми за ателиетата.
– Сградата на старата жп гара, която е била свидетел на много исторически събития и важен комуникационен и логистичен център, днес е в окаяно състояние. В момента тя е собственост на областната администрация, но истината е, че за нея много по-лесно ще се осигурят средства за реставрация и консервация, ако тя стане общинска собственост. По инициатива на общинските съветници от нашата група ОбС възложи на кмета да поиска от областна управа старата сграда на жп гарата, която има историческа стойност за град ни и е недвижима културна ценност от местно значение. Решението бе взето, по-късно и обосновано, но кметът така и не изпълни решението на Общински съвет и до момента не е депозирал искане за сградата. В мотивите на Общински съвет беше предложено, след като получим сградата, да се направи обществено допитване до гражданите на Добрич, които да дадат конкретни предложения какво да е предназначението на тази сграда. Защото почти всяко семейство в града има в родовата си памет следи от трагично събитие през 2016 г. Тази сграда може да придобие нов, модерен и съобразен с желанията на гражданите облик и предназначение.
– "Старият Добрич "?
– Преосмислянето на функциите на "Старият Добрич" е част от програмата ми за културен туризъм и развитие на творчески индустрии. "Старият Добрич“ може да бъде осмислен и възстановен като музей на открито. Първо трябва да изтекат договорите за наем, защото в досегашния кметски мандат не се сключваха концесии, а приоритетно обекти се отдаваха под наем. Това означава, че наемателят не е длъжен да поддържа съответното помещение със собствени средства, за разлика от един концесионер, на когото му се възлага, освен концесионна такса и поддържане на ателието. Идеята е да бъдат съхранени занаятите на Добруджа и комплексът може да стане музей на открито, както е в Габрово. За целта може би трябва тези ателиета да бъдат ремонтирани, защото музеят няма да има възможност да ги ремонтира. И вече да започнат да бъдат съхранявани занаятите, така, както е в Етъра. Това означава занаятчиите да са на щат към музея. Това означава цялостна концепция за "Стария Добрич" и възможности, които да обезпечат съществуването на комплекса като модерен и свързан с поминъка на добричлии.
– В програмата Ви пише, че ще изградите още един парк – "Свети Димитър". Досегашният не е ли достатъчен за града?
– Парковете са "белите дробове" на града ни. Когато въздухът е замърсен, един от начините да решиш този проблем е чрез разширяване на парковете и зелените площи в града. Всеки град има нужда от множество обществени пространства, предназначени за отдих, зона за игри и забавления на открито за деца и възрастни. Жителите на Добрич имат нужда от зелени площи, водни ефекти, пейки. Целта е парк "Свети Димитър" да стане зона за активен отдих на жителите на големите жилищни територии в града като кварталите "Балик-Йовково", "Дружба" и "Христо Ботев".
– Говорихте за много проекти, които искате да реализирате. Как ще ни убедите, че, когато станете кмет, няма да има корупция, че поръчките няма да бъдат спечелени от ваши хора?
– Чрез закона за обществените поръчки се въвежда централизирана автоматизирана информационна система за електронни обществени поръчки. Системата по своята същност представлява електронна платформа с помощта, на която целият този процес ще бъде гарантирано прозрачен и възможностите за злоупотреби ще бъдат минимизирани, да не кажа, че такива няма да има. Подготовката на документациите за участие, провеждането на самите процедури за избор на изпълнители, включително и подаването на техните оферти ще бъде електронно. Т.е. няма да има подаване на хартиен носител или на други източници, които крият рискове от злоупотреби. Достъпът до платформата ще бъде онлайн и ще бъде контролиран, като упълномощените лица, които влизат в нея ще правят това с генериран от самата платформа идентификационен номер. По сходен начин функционира платформата на Европейската комисия. Разбира се, ще има период, в който служителите ще трябва да се запознаят с новата система и принципите на работа, но важен е крайният резултат, а той е именно прозрачност на провежданите процедури за избор на изпълнители по ред на ЗОП.
Опитът показва, че на корупция се поддават само слабите и тези, на които никой не държи сметка. На мен сметка ще държат не само моите симпатизанти, а всички граждани на Добрич. На мен сметка ще държат и партиите в коалицията, издигнала кандидатурата ми за кмет и лично премиерът. Накрая искам и аз да задам един въпрос? Заплата от 1000 лева на месец за кмет на областен град, не е ли популизъм и предпоставка за корупция?
Първата част от разговора с Надежда Петкова можете да прочетете ТУК!
МЕСТНИ ИЗБОРИ 2019
КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ СА ПРЕСТЪПЛЕНИЯ!
Добавете коментар