Двама добруджанци съдят парламента – не прилага европейското право и причинява вреди

Жалбоподателите са собственици на поземлен имот, част от който е бил отчужден във връзка с изграждането на обект от национално значение – газопроводното отклонение Добрич – Силистра. В исковата им молба се твърди, че оценката на отчуждената земя е била извършена по неправилна методика, в резултат на което са били лишени от справедливо обезщетение. Посочва се още, че в разрез с Хартата на основните права на ЕС, в българското законодателство съществува дискриминационна разпоредба, която позволява на Държавата да влияе в своя полза върху определяне на цените на отчуждаваните имоти. Собствениците настояват да бъде определена стойността на обезщетението, което би трябвало да получат при използване на международно признати методи за оценяване на отчуждената земя.
На този етап обаче производството не може да бъде разгледано по компетентност. Причината – не е ясно дали подобен тип искови молби трябва да бъдат разглеждани от административните или от общите съдилища, не е уточнен процесуалният ред. Във връзка с водените спорове в края на 2016г. Варненският административен съд е отправил запитване до Съда на Европейския съюз, който трябва да даде отговор на въпроса кои съдилища са компетентни да разглеждат тези дела.
Заради противоречивата съдебна практика, след като разгледа внесената искова молба, Окръжен съд – Добрич прецени, че производството трябва да бъде спряно до произнасянето на Съда на Европейския съюз. С решението за спиране на настоящото производството съдът в Добрич цели да не се стигне до недопустимо постановяване на съдебен акт в нарушение на правилата за подсъдност.
Определението на Окръжния съд подлежи на обжалване пред Апелативен съд – Варна
Добавете коментар