Сряда, 13-ти ноември 2024 г. | 00:45:35

Новини

Борисов от Брюксел: Забравихте ли каква беше червената буржоазия след 1945-та?

"За съжаление, разделението в България продължава, защото виждате, че тези, които наложиха геноцида срещу българския народ и ги изтребиха цялата интелигенция през 1944-1945 г. по лагерите в Белене, Скравена, Ловеч и къде ли не, ги няма и днес." Това заяви премиерът Бойко Борисов по време официалното откриване на изложбено пространство "Атанас Буров" в сградата на ЕП в Брюксел. На събитието присъстваха председателят на Европейския парламент Антонио Таяни и внучката на Атанас Буров – Ивана Стоянова. "Г-жа Стоянова може да ви каже какво е страх, какво е да живееш в страх, какво е да живееш без медийни и каквито и да било човешки свободи", казва Борисов, цитиран от пресцентъра на МС. "Сега никой не иска да се помирява. Точно обратното. Техните деца и синове напъват да дойдат като троянски коне в Европейския парламент и към ден днешен", коментира премиерът.  
"Няма да си разваляме повече настроението с тях, защото действително имаме една възможност, една историческа несправедливост да бъде не само изтрита, а и да се даде дължимото", подчертава Борисов. По думите му Атанас Буров пръв е прозрял и е казал много ясно, че бъдещето на България е Европа и е бил личен приятел тогава с посланика на Съветския съюз, защото е знаел, че нашето геостратегическо място е такова, че и с великата сила Русия не трябва да се караме, а да бъдем в добри прагматични отношения.
"Но нашата пъпна връв трябва да бъде Европа – така, както е към ден днешен. Питайте, когато управляваше БСП, защото тя не се е отказала от името и историята си, какво значи страх, истински страх. Какво значи да дойдат и да ти вземат къща и всичко, което имаш и да те изгонят, безпардонно, с Народен съд. Кога забравихме всичко това? Сочат Буров, че бил буржоа, а те какви са били след 1945 г.? Кои бяха най-хубавите жилища в България?", риторично пита премиерът.
"И моето семейство е било преследвано, и на Андрей Ковачев е било. Да ви кажат БСП, защото тя не се е отказала от името си и от историята си какво значи страх, истински страх. Кога забравихме всичко това? Сега пак да им го позволим? Колко семейства? Интелигенцията, цветът на България! Какви са били червената буржоазия след 45-та година? Кои бяха най-хубавите жилища в България? Кой живееше на "Позитано", кой живееше на "Оборище", кой живееше в най-скъпите, най-хубавите квартали – "Лозенец", "Изток", "Червена армия"?
Премиерът Борисов благодари на евродепутатите и гостите, уважили откриването на изложбеното пространство "Атанас Буров", добавят от правителствената пресслужба. "Това е само началото, защото имаме и много други знаменити държавници, хора на изкуството и културата, допринесли за развитието на Европа", посочва държавникът.
Откриването на изложбеното пространство "Атанас Буров" е значимо събитие за България, защото за първи път в историята на институциите на ЕС част от Европейския парламент носи името на български общественик. Атанас Буров е европейски демократ и държавник, работил усилено за въвеждането на модерни за времето си европейски практики в България. Решението за именуването на част от централната сграда на ЕП в Брюксел на Атанас Буров бе одобрено от ръководството на Европейския парламент в края на миналата година по инициатива на български евродепутати. По време на официалната церемония беше открит също бронзов бюст на Атанас Буров и паметна плоча за делото на българския държавник, съобщават от МС.

Последни новини